Az ukrán-orosz háború lehet a válasz a klímaválságra
A fosszilis tüzelőanyagok iránti kereslet csúcspontja már megtörténhetett – ezt állítja a Rocky Mountain Institute (RMI) civil szervezet. Ezt az örvendetes változást nem a klímaválság elleni küzdelem, hanem az ukrajnai orosz invázió ösztönözte, közli az IFLS.
Az 1982-ben az amerikai energiahatékonyság javítására alapított RMI a fosszilis tüzelőanyagok és a megújuló energiaforrások iránti kereslet adatait vizsgálta. A számok egész jól néznek ki a világ dekarbonizációja szempontjából: a megújulók egyre népszerűbbek. A helyzet azonban nem ilyen egyértelmű.
A COVID-19 világjárvány, különösen a széles körű lezárások csökkentették a fosszilis tüzelőanyagok iránti keresletet, de ez az elmúlt évben ismét megélénkült.
Ha 2050-re el akarjuk érni nettó nulla károsanyag-kibocsájtást, a csökkenést kellene sürgetni, de jelenleg egyetlen jelentős üvegházhatású gázkibocsájtó sem tartja magát a Párizsi Megállapodás céljaihoz.
Az ukrajnai orosz invázió azonban nagyobb lökést adhatott a politikusoknak és a kormányoknak, mint amit a szélsőséges időjárási események eddig elértek – legalábbis az RMI szerint. Elemzésük szerint a felhasználás csúcspontja 2019-ben volt és jelenleg a fosszilis tüzelőanyagokon túlmutató gazdaság irányába való elmozdulás történik.
„A világ legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-exportőreként Oroszország ennek a változásnak a törésvonalán ül. Legnagyobb vásárlója Európa.
A kettejük között növekvő konfliktus elkerülhetetlenül hosszú bizonytalanságot és stresszt fog jelenteni a fosszilis tüzelőanyag-piacokon, ez pedig felgyorsítja az energiaátmenetet”
– írja Kingsmill Bond a Stratégiai elemzés és elköteleződés című cikkében a civil szervezet honlapján.
„Az energiabiztonság kockázata ma erősebb hajtóerő a világ vezetői számára, mint a bolygó jövője 30 év múlva.”
A háború egyre magasabbra lökte a fosszilis tüzelőanyagok árát. Az invázió előtt a szél- és napenergia a világ országainak 85 százalékában olcsóbb volt, mint a fosszilis tüzelőanyagok, jelenleg azonban szinte mindenhol olcsóbbak.
Ez más, kapcsolódó változásokat idézhet elő azokban az iparágakban, amelyek nagymértékben támaszkodnak a fosszilis tüzelőanyagokra, hogy túllépjenek ezeken az igényeken és egy zöldebb gazdaság felé haladjanak.
Érdemes elolvasniFeltalálták a napelemet, ami sötétben is termeli az áramot
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű